Det blir allt mer uppenbart hur Public service, ja och mainstream media i övrigt, har kommit att bli en valfråga. Riksdagsledamöter och pressnissar från både SD och M skräder inte orden på X. Självklart måste man få kritisera, ingen verksamhet är felfri, men här har Public service hamnat i en omöjlig situation.
Public service har generellt sett ett högt förtroende hos medborgarna men det avtar ju längre ut på högerkanten man kommer. SD sticker särskilt ut. Kritiker menar att det visar att Public service har misslyckats med sitt uppdrag, men är det verkligen innebörden av detta mönster?
Först, forskningen är tydlig, det finns ingen systematisk partiskhet men visst kan vissa partier gynnas i en valrörelse då det styrs av vilka nyheter och händelser som är aktuella under den tiden så att säga.
”När det gäller public service är den samlade bild som existerande, empirisk forskning ger ovanligt tydlig: Oavsett om det handlar om medborgarnas politiska deltagande, kunskaper, engagemang eller intresse är det samma bild som går igen – uthålliga och välfungerande demokratier värnas av oberoende och starka public service medier.”
/Public service: En svensk kunskapsöversikt”Public service-medierna är varken ett hot mot dagspressens digitala affärsmodeller eller vänstervridna. […] Så public service-medierna är snarare styrda av medie- och nyhetslogik än av partiskhet med en viss politisk sida.”
/Maria Norbäck, professor i företagsekonomi
Rasism och allas lika värde
Sverige har anslutit sig till internationella överenskommelser om mänskliga rättigheter. Likaså ingår det i Public service sändningstillstånd och demokratibestämmelse att sändningarna ”ska präglas av det demokratiska statsskickets grundidéer samt principen om allas lika värde.” … [De] ”kan ta avstånd från eller bemöta diskriminerande eller rasistiska uttalanden utan att komma i konflikt med kravet på opartiskhet. Bestämmelsen innebär också en skyldighet att markera ett avståndstagande från, eller att bemöta, antidemokratiska uttalanden.”
Högerdebattören Henrik Jönsson är en av de flitigaste kritikerna mot Public service och han säger uttryckligen att detta är ett problem. I en av sin av sina videor rasar han mot att SVT tagit avstånd från Sverigedemokraternas åsikter och som bevis får vi se hur nyhetsuppläsare berättar att de tar avstånd från ett par uttalanden eftersom dessa strider mot principen om alla människors lika värde. Men Jönsson klippte bort delarna där det angavs vilka uttalanden som avsågs – som att muslimer inte ska ses som fullvärdiga människor.
SVT kan inte fullfölja sin uppdragsbeskrivning och samtidigt låta sig sjunka till denna nivå. Kom inte och säg att samhällsklimatet inte har förändrats. Och det snabbt.
Noterbart är att detta var första videon Jönsson publicerade efter sitt deltagande i SVT:s ”30 minuter” där hans kritik mot hur mainstream media framställt Trump under senaste valrörelsen nagelfors. Där framgick tydligt hur Jönsson ljugit och klippt ihop uttalanden för att ge en felaktig bild av vad som faktiskt rapporterats om Trump. (Jag skulle vilja vända på frågan, vilka av de farhågor gällande Trump som luftades har inte blivit besannade?).
Jönsson hävdade i Expressen att han tagit till sig av ”metodkritiken”, men den nämnda videon innehåller flera fall av exakt samma sak. Alla som vill förstår exempelvis vad Henric Ekengren Oscarsson efter en natts direktsänd valvaka avser med att det behövs ett mirakel för att Harris ska vinna, inte att han hoppades på ett mirakel. Man väljer själv att vara en del av denna fars.
Jönsson och långt-ut-på-högerkanten-populister lever på att klanka ner på Public service. Det är uppenbart att de anstränger sig till det yttersta för att hitta minsta detalj de kan använda i sin propaganda. De kommer inte ändra sig för att SVT anpassar sig. Det är en stridsfråga de måste hålla vid liv, anpassningar kommer bara leda till att målstolparna flyttas på samma sätt vi har sett det i politiken där SD styr och ställer lite som de vill och de andra följer efter för att mata den gapiga gökungen.
Men dessa anpassningar kommer ovillkorligen leda till att Public service skulle tappa helt i förtroende hos en majoritet av befolkningen i övrigt. Det går inte att tillfredsställa båda parter.
Ett par exempel på nivån på det politiska samtalet på X: Björn ”klimathotet är en bluff” Söder tänker att läkare som arbetat i Gaza inte ska få uttala sig om hur situationen på sjukhuset var där för att de har politiska vänsteråsikter och har kritiserat regeringens hantering av ”Gazasituationen”. Bl a Moderaternas Lars Beckman har delat samma sak på X.

Nedan en annan SD-stjärna och riksdagsledamot. Josef Fransson som var den som tog hjälp av Swebb-TV:s Lars Bern när SD skulle formulera sin klimatpolitik… Som sagt, SVT målas upp som fienden och de kommer aldrig kunna anpassa sig till denna nivån med mindre än att en majoritet av landets medborgare helt kommer tappa förtroendet för dem.

2016 fick Tjeckiens före detta president Václav Klaus stående ovationer av bland annat Jimmie Åkesson och Nigel Farage efter ett tal på Grand Hôtel, där han förkunnat att mänskliga rättigheter var något dumt och revolutionärt och stod i vägen för länders suveränitet.
Återigen: Public service kan inte fullfölja sitt uppdrag och samtidigt behaga dessa grupperingar.
Självklart får man kritisera media och public service, det gör även jag, men de drev som går på X och liknande är helt bisarra.
Klimatdebatten
Klaus är också en utmärkt övergång till klimatdebatten. Han är Thatcherist, klimatförvillare av rang och har nyss övertagit chefskapet över organisationen Clintel som nu uttalat att de kommer fokusera på EU:s energipolitik för att motarbeta ”klimatåtgärder”.
Det gör som bekant även Trumpadministrationen.
Även amerikanska fossilbolag har lagt in överväxeln i sina lobbykampanjer för att få bort klimatåtgärder. Bland annat genom att försöka övertala högern att samarbeta med extremhögern (dvs det som nyss hände). ‘Divide and Conquer’: Inside the Oil and Gas Strategy to Thwart EU Green Laws – DeSmog
Hmmm….
…. Ja, det här började som så många gånger förut som ett försök att skriva en debattartikel med hopp om att få lite spridning. Men inser att jag har inte tid att fullfölja just nu, så jag la upp det jag svamlat ihop här … Sorry för upprepning!
För ja, jag har ju skrivit om det en miljard gånger.
För ja, jag är frustrerad över hur situationen vad det gäller vetenskapsförakt ser ut även i Europa, och varför det börjar bli dags att säga ifrån om vi inte vill hamna där USA är nu. Jag är nog mer rädd för konsekvenserna av det än själva klimatförändringarna om jag ska vara ärlig. Visst är vi fortfarande långt ifrån situationen i USA men jo, vi har samma situation i EU nu som USA hade tidigare. Alla komponenter finns här. En högljudd falang som styr politiken, allt mer högljudda ”alternativa medier” och influencers som inte har någon som helst källkritik, Palantir-chefer m fl som anser att universitet och faktagranskare, mainstream media är ett enda stort cencureringskomplex osv osv.
Och den huvudsakliga orsaken till att det kunnat gå så långt som det gjort i USA? Att den tysta majoriteten hållit truten och låtsats som att det är nog ingen fara. Låtit politiker och influencers tassa allt längre högerut utan konsekvenser. Matat den gapande gökungen. Precis som här…
- Palantir och de försmådda icke-Nobelpristagarnas världsbild – Maths Nilsson, författare
- Jodå, Karin Pihl Expressen, Trumpismen går på högtryck i Europa – Maths Nilsson, författare
- Rasande kritik mot Public service efter BBC-klippning – Maths Nilsson, författare
- Lena Andersson, SvD ledare och den sorgliga klimatdebatten (igen) – Maths Nilsson, författare
- Climate predictions we (don’t) remember – Maths Nilsson, författare
- Tankesmedjor gjorde klimatet till en vänsterfråga – Maths Nilsson, författare
Avslutar med hur det ser ut på t ex FrihetsNytt – där får vi veta att klimatförändringara enbart haft positiva effekter, att det knappt skett någon uppvärmning efter 1945 osv. Det spelar ingen roll hur många faktakollar som görs här, de kommer inte ändra sig… SVT skulle få ljuga för att få denna grupp att gilla dem.

PS
Jönsson väckte uppmärkamhet när han, om det är sant, gick på julotta och blev upprörd över att behöva höra hur man skulle stötta barn som for illa under krig.
”Måste allt exakt varenda sekund, i varenda vrå i samhället låta som en samproduktion av SVT och Greta Thunberg? Förtjänar vi inte en enda sekunds respit från er jävla ideologifostran? Jag ville bara ha ett par minuters stilla andakt.”
Stackarn. Inte ens här stannar han upp och reflekterar: Kan det vara mina åsikter som förflyttats från kyrkans budskap? Istället är det kyrkan som ska ändra sig.
Tänk att gå till kyrkan och kräva att inte få några pekpinnar, att inte höra om medmänsklighet och det kristna budskapet.
Eller var allt bara planerat content making? Generera en AI-bild av en svart präst klädd i Pride-färger. En sedvanlig lavett till SVT. Allt som väcker uppmärksamhet. Cashen ska in.

I efterföljande video berättar han för svenska kyrkan vad de egentligen ska predika med. Lyssna: https://x.com/KBirkesten9827/status/2004864808441856454?s=20
Jag förstår att hans finansiärer vill vara anonyma!
Som någon skrev (tappade bort länken): ”Teologer, präster, predikanter och religiösa historiker är alla överens om att kärleksbudskapet är en central del av kristendomen. I det ingår ”att älska Gud och din nästa” samt vikten av ”medmänsklighet i tanke, ord och handling”. Motsatsen till det som Henrik Jönsson påstår.”
